مکتب اسلام، مکتب انتظار است :: دکتر جمیله سادات علم الهدی

دکتر جمیله سادات علم الهدی

مکتب اسلام، مکتب انتظار است

در حسینیه بنی فاطمه اصفهان گفت: مکتب اسلام مکتب انتظار است و انتظار با فعالیت همراه است. تفاوت امید و انتظار در فعالیت و انفعال است.

سرلوحه دولت کار و کرامت عمل به سیاست های آقا و قانون است.

دادگاه ویژه روحانیت به هیچ وجه ربطی به علما ندارد. شاید منظورشان رمال ها بوده است.

حکم اعدام آن زمان مستقیماً از طرف خود امام بود.

حکم اعدام بسیار سخت داده می شود و توسط قاضی هم داده میشود و نه دادستان.

حکم اعدام چندین بار در دیوان عدالت بررسی می شود.


 تفاوت جدی دیدگاه اسلام درباب بهبود وضعیت انسان با دیگر مکاتب هست. اغلب مکاتب دورانی طلایی را برای انسان معتقدند و آن را توسط منجی میسر می دانند.همه مکاتب به خصوص ادیان ابراهیمی براین موضوع تاکید کرده اند.

🔹اساسا تفکر اسلامی متفاوت است چرا که اعتقاد به منجی امید ایجاد می کند و امید با یک انفعال همراه است.

🔹مکتب اسلام مکتب انتظار است و انتظار با فعالیت همراه است. تفاوت امید و انتظار در فعالیت و انفعال است.

🔹امید با خرافه و خیالپردازی همراه است. درحالیکه انتظار فعال است برای ان تدارک و طراحی میکنند.

ایشان در ادامه اشاره فرموند:


🔺انتظار مولفه هایی دارد: اولین مولفه انتظار عقلانیت اس که جایگاه انسان در جهان را مشخص می کند و انسان درست را از نادرست می فهمد. در این سیر
انسان نیازمند واسطه است و این جاست که متوجه ولایت می شود، ولی که
 ولی همین عصر است نه کسی که سال های بعد می آید.

🔺چنین فردی هم چون ابراهیم هست،که خدای افول کننده را نمی خواست، خدا هم باید همیشه با من باشد.
 دیگر مولفه انتظار عمل هست و پیروی از ولی امر. فرد منتظر نسبت به جامعه خود مسوول است. او به صرف انتظار خود اکتفا نمی کند. ولایت وجه اجتماعی دارد که در این مسیر به سمت عدالت گرایش پیدا می کند  و فرد منتظر عدالت خواه می شود.

🔺در همه جوامع مستضعفین عدالت خواهند که البته اگر به قدرت برسند دیگر بعد عدالت خواهی ندارند. اما در جامعه اسلامی چنین نیست. همه به عنوان تکلیف الهی باید عدالت خواه باشند.

🔺از ابتدای حضور آقای رییسی ایشان تأکید کردند که دو چیز مد نظر من است یک اخلاق و دیگری مصالح نظام، که اگر رقبا در این باب وارد شوند من جوابی نخواهم داد.

🔺برای آستان قدس قائم مقام گذاشتند و از ابتدای ورود در انتخابات دیگر دخالتی در آنجا نداشتند که هیچگونه شائبه سوئ استفاده ای به وجود نیاید.

🔺دادگاه ویژه به هیچ وجه ربطی به علما ندارد. علما افراد مقدسی هستند، شاید منظورشان رمال ها و مفسدان اقتصادی و سیاسی بوده است. ضمن اینکه دادگاه ویژه در قوه قضاییه نیست زیر نظر مستقیم رهبری است.

🔺روشنگر ی درمورد مسائل سال ۶۷:

🔸اولا حکم اعدام بسیار سخت داده می شود و توسط قاضی هم داده میشود و نه دادستان.ثانیا حکم اعدام چندین بار در دیوان عدالت بررسی می شود. اما حکم اعدام آن زمان مستقیماً از طرف خود امام بود.

🔺از طرف دیگر این اعدام ها مربوط به عملیات مرصاد بود. مرصاد کاملا جنگ نیابتی بود، این ها به نمایندگی از صدام آمدند ایران را بگیرند. قرار بر این شد که افرادی که توبه کردند هیچ ولی کسانی که توبه نکردند بایستی رفتار با ایشان هم چون رفتار با محاربین در دفاع مقدس باشد.

🔺 کسانی که اعدام شدند حتی تفوه به توبه هم نکردند. حداقل برای مصلحت خودشان.

 🔺 خوب شد  که بحث منافقین  و این اتهام ها پیش آمد. عدو شود سبب خیر.
چرا که نسل  جوان ما آشنایی چندانی با منافقین نداشتند و در دولت سازندگی قرار بر این شده بود که اسم منافقین حذف شود.

🔺شاید در آن زمان سیاست درستی بود به این دلیل که این ها بزرگ نشوند اما برای مردم ما ناشناخته ماندند.

🔺در مورد برنامه های حجت الاسلام رئیسی:
🔸ایشان برای امور مختلف کمیته های زیادی تشکیل دادند. برنامه ها بررسی شد. برنامه های خوبی است لکن حمایت مردم و زحمت بسیار می خواهد. برنامه های ایشان در حوزه های مختلف در سایت ایشان هست.

🔸ضمن این که این جای سوال دارد که چرا همه از رییسی برنامه میخواهند چرا از بقیه نمی خواهند. سیاست خارجی تعیین سمتش با رهبری است. سیاست گذاری کلام با حضرت آقاست و عمل با قوه مجریه.

🔸 مشکل این دولت این بود که به صحبت ها و سیاست های آقا توجه نشد. سرلوحه دولت کار و کرامت عمل به سیاست های آقا و قانون است.

🔸در مورد دولت احمدی نژاد باید بگوییم، خوبی هایی داشتند معایبی هم داشتند. آنچه محاسن سیاست هایشان بود ادامه می یابد. کابینه دهم هم بسیار خوب بود. ولی اشکالی که در دولت دهم وجود داشت، سرباز زدن از اوامر اقا بود.

🔺رئیس جمهور اجازه بررسی سند ۲۰۳۰ را ندادند:

🔸سند بیست سی جنبه های مختلفی دارد. یک رسمی هست که در یونسکو، یک سری توصیه های کلی برای پیشرفت کشورها می کنند. اما در این قضیه، مشکل این جا بود که این سند خلاف قوانین ما به یک طرح ملی کشور تبدیل شده و داوطلبانه و پنهان تصویب شد.

🔺این طرح در سازمان برنامه و بودجه با تشکیل گروه هایی، به عنوان یک سند ملی تصویب شد. وقتی این سند رونمایی شد و مدارک به دست ما رسید، خواستیم بررسی کنیم که آقای ریس جمهور موافقت نکردند.

🔺لذا ارجاع دادیم به دفتر حضرت آقا و بررسی شد که گلایه ایشان از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم به حق بود.نظرات

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی