به استثمار علم و عالم تن داده‌ایم/ تکرار اشتباهات گذشته در آموزش :: دکتر جمیله سادات علم الهدی

دکتر جمیله سادات علم الهدی

به استثمار علم و عالم تن داده‌ایم/ تکرار اشتباهات گذشته در آموزش

دکتر جمیله علم‌الهدی: دانشگاه‌های دنیا با علم و قدرت به استعمار نیروهای علمی دست می‌زنند که این موضوع در دانشگاه‌های ما هم دیده می شود، ما به استثمار علم و عالم تن داده ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین رونمایی از سه اثر اندیشکده مهاجر، 23آبان1397 در آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه شریف با عنوان آموزش، تکنولوژی و توسعه؛ چالشی صدساله برگزار شد.

 دکتر جمیله علم‌الهدی، عضو هیئت‌علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی، در این مراسم با نگاهی تاریخی و فلسفی به تعلیم و تربیت در ایران اظهار کرد: اکنون در حوزه تعیلم و تربیت دچار فقر هستیم  و همین نگاه باعث می شود که در حوزه آموزش عالی نگاه عمیقی نداشته باشیم. اگر تاریخ را همانند آینه بغل ماشین در نظر بگیریم برای حرکت به جلو باید از پشت سرمان آگاهی داشته باشیم. نگاه به تاریخ هم این گونه است. برخی اشتباهاتی که در آموزش و پرورش شده قبلا هم اتفاق افتاده است و اکنون دوباره تکرار می شود چون این تجارب گردآوری نشده و به آن نگاه نمی شود.

 

عضو هیئت علمی علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی  تصریح کرد: هیچ‌گاه تاریخی بدون نگاه فلسفی ممکن نیست. انتقاداتی که در پایان کتاب نظام آموزشی و ساختن ایران مدرن شده بیشتر در مورد انعکاس نگرش آنها به تاریخ است. این کتاب از یک جهان بینی مبتنی بر سوژه نشات گرفته است. به عبارتی تقلیل فرهنگ جهانی به فرهنگ غربی که بر اساس آن جریان مدارنیزاسیون در ایران را بررسی کرده است. این نگاهی است که در هر نقدی که داخل کتاب آمده، عبارت هایی به کارگرفته شده که از یک نگاه دیگر نشات گرفته است. ولی می‌توان فهمید فلسفه تاریخ هر کسی رویکردی متفاوت دارد. زمانی آنها سعی کردند، طبیعت را تغییر دهند که علم و فناوری را بوجود آوردند که توفیق بزرگی هم هست که نمی‌توان منکر آن شد. اینکه ما واقعا مستقل از نگرش، نقش و فاعلیت شخص بتوانیم تاریخ را بررسی کنیم، ممکن نیست. به نظر می‌رسد تقلیل کل حوادث اجتماعی ایران در این دوران و در چند دانشگاه خاص نگاه تقلیل‌گرا به این ماجرا است که واقعا این طور نیست.

 

علم‌الهدی افزود: مناسباتی بین گروه‌های مختلف در شکل‌گیری انقلاب و مسایل آموزشی ایران وجود دارد و به هر حال نمی‌توان چیزی را نادیده گرفت. ۳ جریان تحریم، تقلیل و تصرف در آموزش و پرورش بعد از انقلاب شکل گرفت و نمی‌توان وجود مدارس اسلامی را در این میان نادیده گرفت. همچنین جریان مفصل اسلامی و توده ای را در دانشگاه‌ها نمی‌توان نادیده گرفت  که خیلی به جریان رسمی آموزش و پرورش ارتباطی نداشته است. یک نقص بزرگ ما در کارهای تاریخی غفلت از اندیشه‌های معمار انقلاب است. امام خمینی (ره) بنیان هایی را احیا کرده و دارای تفکری است که بر مفهوم استقلال و استعمار تاکید داشته است. این شوخی نیست که اولین جنبش توسط امام به خاطر کاپیتولاسیون شروع می‌شود نه مبارزه با استبداد.

 

وی ادامه داد: در ایران و در کشورهای دیگر هم استعمار استاد و دانشمندان را داریم یعنی دانشگاه‌های دنیا با علم و قدرت به استعمار نیروهای علمی دست می‌زنند که این موضوع در دانشگاه‌های ما هم بسیار دیده می شود. ما به استثمار علم و عالم تن داده و تسلیم  شده ایم. دانشگاه ها این موضوع را نپذیرفتند و نپسندیدند ولی نظریه حضرت امام (ره) هم همین بود که دانشگاه‌های ما نباید زیرسلطه غرب باشد ولی ما آن را نپذیرفتیم.

 

وی با تاکید بر روند مدرک‌گرایی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: دانشگاه‌های ما در کنار خود فرهنگی آوردند که ما به عنوان پیاده نظام به تسریع فرهنگ غرب از طریق دانشگاه کمک می‌کنیم. اگر می‌خواهید، کار تاریخی انجام دهید در چهارچوب فلسفه سیاسی امام (ره) و در همان راستا و زاویه باید کارهای فرهنگی را تعقیب کنیم.
نظرات

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی